Tema Grafik den 14 mars 2016

På Tema Grafik har vi samlat etsningar, litografier, etsningar och träsnitt av konstnärer som Albin Amelin, Mårten Andersson, Hans Arnold, Mogens Balle, Ola Billgren, Olle Bonniér, Georges Braque, Gunnar Brusewitz, Stig Claesson Slas, Corneille, Peter Dahl, Salvador Dalí, Yrjö Edelmann, Svenolov Ehrén, Bengt Elde, Albert Engström, Max Ernst, Peter Freudenthal, Mikael Frygelius, Paul René Gauguin, Jonas Glock, Ulf Greder, Bert Håge Häverö, Erik Höglund, Karl Höglund, Mona Huss Walin, Lennart Jirlow, Albert Johansson, Bo Larsson, Fernand Léger, Lars Lerin, Reinhold Ljunggren, Karin Mamma Andersson, Roberto Matta, Palle Nielsen, Karl Axel Pehrson, Tuulikki Pietilä, Madeleine Pyk, Torsten Ridell, Roger Risberg, Graciela Rodo Boulanger, Elis Ryberg, Max Walter Svanberg, Roland Svensson, Pär Gunnar Thelander, Esaias Thorén, Théo Tobiasse, Ingegerd Torhamn, Alexander Vasilenko, Philip von Schantz, Berndt Wennström, Anders Zorn med flera.

Visning: fredag 11/3, lördag 12/3, söndag 13/3 och måndag 14/3,

  • Order by

  • 1090 POSTER
    Chagall, Galleri Maeght, subject: 74x45,
    Sold: SEK 700

    Sold den 14 mars 2016
  • 1088 POSTER
    Miro, Galleri Maeght, subject: 80x54,
    Sold: SEK 500

    Sold den 14 mars 2016
  • 5076 ETCHING
    Sold: SEK 250

    Sold den 14 mars 2016
  • 6027 ETCHING
    Sold: SEK 4000

    Sold den 14 mars 2016
  • 6026 ETCHING
    Sold: SEK 4400

    Sold den 14 mars 2016
  • 6038 ETCHING
    Sold: SEK 6400

    Sold den 14 mars 2016
  • 6028 ETCHING
    Sold: SEK 6200

    Sold den 14 mars 2016
  • 6083 ETCHING
    Sold: SEK 100

    Sold den 14 mars 2016
  • 1084 ETCHING
    Carl Larsson (1853-1919), Gunlög, subject: 30x22,
    Sold: SEK 500

    Sold den 14 mars 2016
  • 6075 ETCHING
    Eric Nordlöw (1908-1983), children, signed, 16x10,
    Stopped

    14 mars at 18:32
  • 6074 ETCHING
    Sold: SEK 600

    Sold den 14 mars 2016
  • 6117 ETCHING
    Göran Brunius (1911-2005), 10/150, subject: 50x64,
    Stopped

    Auction date

    14 mars at 20:32
  • 6112 ETCHING
    Sold: SEK 900

    Sold den 14 mars 2016
  • 6146 ETCHING
    map, Nordic countries, subject: 27x32,
    Sold: SEK 1400

    Sold den 14 mars 2016
  • 5120 ETCHING
    Lennart Glemme (b. 1927), 255/435, 1961 mm: 15x21,
    Sold: SEK 100

    Sold den 14 mars 2016
  • 2310 ETCHING
    Sold: SEK 400

    Sold den 14 mars 2016
  • 6103 ETCHING
    Max Brünning, subject: 40x28,
    Sold: SEK 300

    Sold den 14 mars 2016
  • 6144 ETCHINGS
    Sold: SEK 2400

    Sold den 14 mars 2016